Poradnik pasażera lotniska Katowice Airport

 

Katowice Airport 

Międzynarodowy Port Lotniczy w Pyrzowicach - położony jest od centrum Katowic w odległości około 45 km, znajduję się na terenie gminy Ożarowice oraz Mierzęcice. Droga startowa mierzy długość 3200m i szerokość 45m, dzięki czemu jest najdłuższą drogą startową wśród portów lotniczych w Polsce. Pod względem ilości odprawionych pasażerów oraz liczby operacji lotniczych zajmuje czwarte miejsce spośród wszystkich lotnisk w Polsce.

 

Dokumenty w podróży 

Przygotowywując się do podróży należy w szczególności pamiętać o niezbędnych dokumentach. Najważniejszym dokumentem podczas podróży korzystając z transportu lotniczego jest paszport (od 1 maja 2004 pasażerowie narodowości polskiej podróżujący w obrębie Unii Europejskiej mogą posługiwać się przy przekraczaniu granicy również dowodem osobistym)

Przed wyjazdem warto sprawdzć ważność paszportu oraz wymagania poszczególnych państw. Takich inforamcji można bez problemu uzyskać w ambasadach oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.  

Należy pamiętac iż, podróż do niektórych pańswt wymaga wizy wjazdowej, brak takiego dokumentu może skutkoać nie zezwoleniem na przekroczenie granicy przez władze kontroli granicznej. Przykładowe państwa do których wymagana jest wiza wjazdowa to: Turcja, Chiny, Indie, Rosja, Egipt, Kuba.  

 

Bagaż

Wszystkie szczegółowe informacje na temat dopuszczalnych limitów oraz wymiarów bagażu podręcznego oraz nadawanego należy sprawdzić bezpośrednio u danego przewoźnika. Należy zapoznać się z nimi przed każdym lotem, ponieważ są one często zmieniane. 

 

Odprawa

Zgłaszanie się do odprawy biletowo-bagażowej powinno nastąpić nie poźniej niż o godzinie podanje na bilecie lotniczym. Czas zgłaszania się do odprawy wynosi:

120 minut przed odlotem - dla podróżujących rejsami międzynarodowymi

60 minut przed lotem - dla podróżujących na linach krajowych

Podróżując z bagażem podręcznym, należy przed przybyciem na lotnisko wykonać odprawę online za pośrednictwem internetu. 

 

Przydatne słownictwo 

Podczas przebywania na lotnsku, warto zapoznać się z najważniejszym słownictwem. 

Departures - strefa odlotów 

Arrivals - strefa przylotów 

Boarding - preocedura wejścia na pokład samolotu

Boarding time - planowany czas wejścia na pokład 

Cabin crew - personel linii lotniczych

Check-in - odprawa lotniskowa 

Duty-free - strefa wolnocłowa

Gate - bramka przed wejściem na pokład samolotu

 

Informacja lotniskowa (24H)

801 011 752

informacja@gtl.com.pl

 

Źródło: katowice-airport.com

Fot: Robert Neumann "From The Sky"